Испечати

Солен кикирики кекс

Солен кикирики кекс

Состојки

 • 2 јајца
 • 300 мл. јогурт
 • 100 гр. кисела павлака
 • 250 гр. брашно (може и бело и интегрално)
 • 1 пециво
 • 1 страк праз (само белиот дел)
 • 50 гр. меко изронето сирење (или урда)
 • 50 гр. сецкано биено сирење
 • 1 лажиче чија семе
 • 1 лажиче ленено семе
 • 1 лажиче семки од тиква
 • 1/2 лажиче буковец
 • 1/2 лажиче оригано
 • по вкус сол и црн бибер
 • 100 гр. сецкани или мелени кикирики (несолени, печени)
 • 100 мл. масло
 • Се посипува со малку сусам, буковец и оригано

Подготовка

1. Прво ги матиме јајцата со солта.
2. Потоа додаваме јогурт, масло и павлака.
3. Матиме пак со миксер и ги додаваме сите суви состојки.
4. Потоа пак проматуваме, додаваме праз и двата вида сирење и промешуваме со лажица.
5. Смесата ја префрламе во намрсена тава за печење бр. 28, ставаме во загреана рерна и печеме на 200 степени 15 – 20 минути.
6. Кексот е печен откако ќе порумени одозгора и ќе се оддели од краевите на тавата.
7. Нека се излади, сечеме па послужуваме. На здравје!