Испечати

Хумус од црн грав

Хумус од црн грав

Состојки

  • 125 гр црн грав
  • 1 лажица таан
  • сок од половина лимон
  • 1 рамно лажиче сол
  • 1 рамно лажиче кумин
  • 3 чешниња лук
  • 25 мл маслиново масло
  • околу 1/2 чаша вода во која се варел гравот
  • 1 луто пиперче (феферонка)
  • грст магдонос

Подготовка

Подготовка:

1. Сварете го гравот и исцедете го.

2. Потоа сите состојки се ставаат во блендер и се соединуваат до кашест изглед.

3. Водата од гравот и солта не ги додавајте одеднаш. Додадете прво помалку, па потоа регулирајте на крај за соленост и густина. Одлично оди со чипс и крекери.