Испечати

Четири врсти на овесна каша

Четири врсти на овесна каша

Состојки

 • Овесна каша со малини
 • 4 лажици овесни снегулки
 • 1 лажица чиа
 • 100 гр цврст јогурт
 • 100 мл бадемово млеко
 • 1 лажиче мед
 • 6-10 малинки
 • Овесна каша со банана и какао
 • 4 лажици овесни снегулки
 • 1 лажица чиа
 • 1 лажиче мед
 • 1 лажиче какао
 • 100 гр цврст јогурт
 • 100 мл бадемово млеко
 • 1/2 банана
 • Овесна каша со путер од кикиритки
 • 4 лажици овесни снегулки
 • 1 лажица чиа
 • 1 лажиче мед
 • 100 гр цврст јогурт
 • 100 мл бадемово млеко
 • 1 лажиче путер од кикиритки
 • Овесна каша со јаболко и цимет
 • 4 лажици овесни снегулки
 • 1 лажиче чиа
 • 100 мл јогурт
 • 50 мл бадемово млеко
 • 1 лажиче мед
 • 1 рендано јаболко
 • 1/2 лажиче цимет
 • 1/4 лажиче каранфилче

Подготовка

Спремањето е многу брзо и едноставно. Чекањето додека се изедат е малку помачно ако сте гладни.

Подготовка:

1. Испасирајте го овошјето и потоа сите состојки измешaјте ги убаво.

2. Ставете ги во сад, кој ќе го изберете, покријте го и оставете во фрижидер 2 часа. Потоа земете лажица и уживајте во вкусовите.