Испечати

Бомбици од авокадо

Бомбици од авокадо

Состојки

  • 4 мали зрели авокада
  • 300гр сечкани бадеми
  • 300 гр чоколада
  • 2 лажици какао за валкање

Подготовка

Здрави и вкусни бомбици. Здравје и вкусотија за целото семејтво. Ајде да ги подготвиме.

1. Растопете го чоколадото на пареа.
2. Авокадото извадете го од лушпата и изблендирајте го. Соединете го заедно со чоколадото и бадемите. Така спремната смеса ставете ја во фрижидер.
3. Откако ќе се стврдне, формирајте ги бомбиците. Готовите бомбици извалкајте ги во какаото.
Вратете во фрижидер.
На здравје.