Испечати

Ароматични енергетски бомбици (хроно, посно, веган, сурово)

Ароматични енергетски бомбици (хроно, посно, веган, сурово)

Состојки

  • 10 урми
  • 5 суви смокви
  • 10тина зрна аронија
  • 50 гр сецкани ореви
  • 1 сок од портокал
  • зачини - ѓумбир, цимет, каранфилче, мускатно оревче

Подготовка

Овие бомбици се подготвуваат за 5 мин, а ќе добиете околу 8-10 - зависно од големината. Супер се ако ви се јаде здраво веган благо, за пост и се разбира за хроно ужинка.

1. Урмите и сокот од портокал ставете ги би сецко / блендер и на неколку секунди исецкајте ги.
2. Потоа додадете ги сецканите смокви, аронија, ореви и зачините. Повторно на 5-7 секунди блендирајте и ќе добиете убава густа смеса.
3. Формирајте бомбици и уживајте во овој прекрасен спој на вкусови.