Испечати

Брз колач со јагоди (без печење)

Брз колач со јагоди (без печење)

Состојки

  • Состојки
  • 200 гр бисквити
  • 500 гр јагоди
  • 500 мл вода
  • 100 гр шеќер
  • 2 пудинзи од ванила
  • 3 лажици шеќер
  • 10 лажици вода
  • 1 шлаг пена и млеко според упатството за подготовка на шлаг пената

Подготовка

Вкусен, лесен колач и за подготовка и за јадење.

Подготовка:

1.Во 500 милилитри вода се додаваат 100 грама шеќер. Се остава да се топли додека се растопи шеќерот. Потоа се додаваат измиените јагоди. Треба да вријат во водата 3 минути.
2. Двата пудинзи од ванила, со 3 лажици шеќер и 10 лажици вода се мешаат и се додаваат кон јагодите, се меша додека да згусне смесата околу 3 минути. Вака го добиваме овошниот крем.
3. Во еден сад, 20 на 35 сантиметри, се редат бисквити. Врз нив се истура половина од топлиот овошен крем. Врз него редиме уште еден ред бисквити. Врз нив втората половина од овошниот крем .Се остава на страна да олади.
4. Се мати шлаг пената според упатството и се нанесува врз оладениот колач
На здравје.