Испечати

Торта Куќата на мравките

Торта Куќата на мравките

Состојки

  • 400 гр Бисквити
  • 300 мл Засладено кондензирано млеко
  • 100 гр Ореви
  • 250 гр Путер

Подготовка

Тортата е едноставна, а многу вкусна!

ПодготовкаЧ

1. Кондензираното млеко како што е во конзерва ставете да се вари на 2 саата на среден оган. Додека се вари млекото водата ке испарува од тенџере, додавајте вода.
Издробете бисквити со рака и додајте сечени ореви.
2. Вареното кондензирано млеко изматете го со путерот, додајте ги бисквитите и оревите. Промешајте ја цела смеса и покријте ја во најлонска фолија. Оставете во фрижидер да се стегне.
3. Извадете ја тортата од фолија, ставете ја на чинија и украсете со ораси и афион како да се мравки.
Добар апетит!