Испечати

Њоки со пилешко и сос од брокула.

Њоки со пилешко и сос од брокула.

Состојки

 • За тесто
 • 1 Јајце
 • 300гр Брашно
 • За фил
 • 200 гр Пилешки стек
 • 1 Кромид
 • За сос
 • 1китка Брокула
 • 200 мл Млеко
 • 1лажичка Брашно
 • 50 гр Путер
 • 100 гр Кашкавал или пармезан

Подготовка

За тестото
1. Јајцето скршете го во сад, посолете, додајте брашно и замесете тесто.
2. Пилешкиот стек ставете го во блендер, ставете еден кромид и заедно изблендирајте. Посолете.
3. Тестото расукајте го, па исечете го на коцки, врз него ставете пилешко мелено и залепете ги њоките.
4. Приготвените њоки ставете ги во солена вода да се сварат околу 15 минути.
За сос
1. Путерот ставете го во тавче со 1 лажица брашно,малку пропржете, додајте млеко, промешајте. Ставете ја брокулата да се свари малку, па на крај ставете ги и готовите њоки во сосот и промешајте.

Њоките сервирајте ги во чинија, одозгора изрендајте пармезан.