Испечати

Пржена брокула и јајца со ориз (кинеско)

Пржена брокула и јајца со ориз (кинеско)

Состојки

  • 1 голема брокула
  • 4 јајца
  • 2 шолји (по 150гр.) ориз
  • 1 лажица соја сос
  • сол, бибер
  • 1 мало лукче
  • масло или путер
  • чили сос по желба

Подготовка

Во Кина често се јаде пржен зеленчук со ориз.
Прво оризот се вари во однос 3 спрема 1 во вода. Без зачини. Така ќе прими поубаво подоцна вкусот од зеленчукот.

Прво се пржат јајцата како кајгана. Може и на путер, ќе даде убава арома.
Се тргаат на страна.
Потоа со сецканото лукче се става и сецканата брокула во вок тавата. Се пржат не повеќе од 10 мин. Ставате чаша топла вода малку се провари брокулата.
Само кратко време, брокулата треба да си остане со убава зелена боја, не преварена.
Се додава оризот, и јајцата и се промешува.
Се додава соја сосот и сол може по желба.
Чили сос ако сте љубители на лута храна.

На здравје.