Испечати

Веганска паштета од авокадо

Веганска паштета од авокадо

Состојки

  • 1цело авокадо
  • 1лажица сенф-естрагон
  • 3 парченца лук
  • 1/8 лажичка копар
  • 1/8 лажичка сол,малку црн бибер
  • 1малa шолја вода

Подготовка

Неодамна го открив и го комбинирам во секакви посни рецепти. Многу брзо се подготвува, здраво е и вкусно. Конзистенцијата е прилагодлива според вкусови и потреби.

1. Авокадото се сече на половина,со лажичка се длаби внатрешноста и се става во чашка од нутрибулет. Се додава сè останато, се гмечи со вилушка, се става и вода и се миксира за кратко. Се создава густа смеса која во зависно за што ја користите, може да се додава уште малку вода.