Испечати

Прилог со таан, пиперки и праз

Прилог со таан, пиперки и праз

Состојки

  • 1/4 пиперки од тегла
  • 1 лажица таан
  • 1/2 парче сечкан праз
  • 5-6 сецкани суви маслинки
  • 1 мало лажиче сенф

Подготовка

За овај прилог користам веќе приготвени есенски пиперки од тегла.

1. Во мал сад се мешаат таанот, сенфот и маслинките.

2. Во друг сад се става пиперки од тегла, се дроби праз, се додава подготвената смеса и се промешува да се изедначи.

Одлично му прилега препечено тост лепче.