Испечати

Вафли со банана и овесни снегулки

Вафли со банана и овесни снегулки

Состојки

  • 2 Јајца
  • 300 мл Млеко
  • 280 гр Брашно
  • 2 Банана
  • 70 гр Овесни снегулки
  • 4 лажици Шекер
  • 1 Ванила
  • 1 лаичка Цимет

Подготовка

Ова смеса е за 8 вафли
1. Јајцата изматете ги со шекер и путер, додајте ја ванилата и млекото, па изматете пак.
2. Во смесата додајте го брашното, овесните снегулки, циметот, пецивото и се убаво промешајте.
3. Бананата исечете ја на коцки и додајте ја во смесата.
4. Тостерот за вафли загрејте го, премачкајте го малку со путер и печете ги вафлите.
Добар апетит!