Испечати

Бомбици со млеко и мелени бисквити

Бомбици со млеко и мелени бисквити

Состојки

  • 300 гр мелени бисквити
  • 150 мл млеко
  • 125 гр маргарин
  • 2 супени лажици какао
  • 150 гр кокос
  • 125 гр шеќер
  • За валкање
  • кокос по потреба

Подготовка

Во подлабок сад се ставаат млекото и шеќерот да зовријат додека се стопи шеќерот. Потоа се додава и маргаринот и тој да се растопи, но да не зоврие.
Се трга на страна и се додаваат какаото кокосот и бисквитите и се меша убаво.
Смесата се остава преку ноќ во ладилник и наредниот ден се формираат бомбици и се валкаат во кокос.
На здравје