Испечати

Маковки

Маковки

Состојки

 • 500гр. брашно
 • 250мл. млеко
 • 30гр. квасец
 • 2 јајца
 • 50гр. шеќер
 • 50гр. путер
 • фил
 • 300гр. мелен мак
 • 150мл. млеко
 • 150гр. шеќер
 • рендана кора од еден лимон и ванилин шеќер

Подготовка

Подготовка
1. Загрејте го млекото да биде млако, па во него измешајте квасец и шеќер, а потоа додајте брашно, млеко, јајце плус жолчка и растопен путер. Сето тоа убаво измешајте го, смесата оставете ја да отстои околу дваесетина минути и потоа поделете ја на три дела.

2. Измешајте ги макот и шеќерот, постепено додавајте им чаша и пол врело млеко и мешајте.

3. Растегнете го тестото, премачкајте со филот и превиткајте во ролат. Премачкајте со изматено јајце, потоа печете во загреана рерна на 200 степени додека штрудлата не добие златна боја.
На здравје!!!