Испечати

Чорба со печурки и праз

Чорба со печурки и праз

Состојки

  • 400 гр. печурки
  • 2 страка праз
  • 150-200 мл. масло
  • на вкус сув зеленчук, сол, магдонос, целер, сок од лимон
  • Легир
  • 2-3 лажици брашно
  • 200 гр. кисело млеко
  • 1 жолчка

Подготовка

 - Ставете во тенџере да се пржат исечените печурки и откако омекнале додадете го исечениот не многу едно праз. Нека продолжат заедно да се пржат се додека останат на маслото. Се додава брашното кое се пржи до потполност. Се налева со вода која ќе ја доливате по ваша оценка зависно која густина ја сакате, се додава на вкус сол, бибер, целерот и нека врие околу 5 мин. Тргнете од огнот.
Легир
- Со вилушка убаво изработете го јајцето во кое ќе го додадете и киселото млеко. Повторно добро измешајте додвајки малку сок од лимон.
Со црпалка црпнете од чорбата и додадете во смесата од јајцето и киселото млеко за да ја изедначите температурата, потоа сето тоа заедно истурете во чорбата и избркајте. Дозачинете ја со ситно сецкан магдонос.
Напомена
- Намерно не ја напишав количината на водата заради тоа што зависи од вашиот вкус, колку сакате да е густа чорбата. Јас на целата количина од состојки ставам најмногу до 1,7 л. и ми е солидно густа. Можете да ја налите количината на брашното доколку сакате, не е пречка да ја згуснете чорбата со зголемена количина на киселото млеко или павлака. Должна сум овде да кажам дека јас легирот го правам исклучиво со жолчка, иако изворниот рецепт е со едно цело јајце.
Има разлика на вкусот кој го дава легирот спреман само со жолчка и цело јајце, а уште повкусна кога ќе се стави жолчка повеќе. 
- Ќе ви се пристори можеби дека масло е многу, слободно од почетокот ставете помалку, но кога ќе го додадете брашното ако заклучите дека сепак треба да е повеќе, додадете и продолжете да пржите.