Испечати

Американски палачинки

Американски палачинки

Состојки

  • 1шол Брашно
  • 2г.лажици Шеќер
  • 2 м.лажици Пециво
  • 1/2 м.лажица Сол
  • 1шолја Млеко
  • 1 Јајце
  • 2 г.лажици Зејтин
  • 1-2 Банани

Подготовка

1. Во длабок сад ставете го брашното, шеќерот, солта и пецивото. Промешајте.
2. Во друг сад изматете го јајцето но не премногу. Додајте ги млекото и зејтинот. Промешајте.
3. Претурете ја смесата со течни состојки во садот со суви состојки. Нежно мешајте за да се соединат но не матете.
4.Ги мачкаме со крем и редиме една врз друга.
Декорираме со банана. Ако имате и сладолед ке бидат најидеални.