Испечати

Полнети мини корнети

Полнети мини корнети

Состојки

 • 125 гр путер
 • 125 гр шеќер во прав
 • 250 гр мелени бисквити
 • 50 гр крупно мелени кикиритки
 • 2 супени лажици какао
 • 1 супена лажица рум
 • сок од портокал по потреба
 • 16 мали корнети
 • За глазура и декорација
 • крупно мелени кикирики по потреба
 • 50 гр чоколадо
 • 1 супена лажица масло

Подготовка

Вкусни и декоративни корнети.
Путерот се мати со шеќерот во прав потоа се додаваат мелените бисквити, кикириките, какаото и румот и се меси со рака. Полека се додава сок од портокал додека се добие мазна смеса.
Од филот се полнат корнетите и се ставаат да се стегнат во фрижидер.
Маслото и чоколадото се топат на тивко.
Секој корнет се допира во чоколадо само горниот дел кај што е филот и потоа се валка во крупно мелени кикирики.
На здравје !!!