Испечати

Праски со фил

Праски со фил

Состојки

  • 4 праски
  • 500 мл вода
  • 4 супени лажици шеќер
  • За фил
  • 100 гр таан алва
  • 50 гр бисквити
  • сок од праска по потреба
  • За декорација
  • 40 гр шлаг крем ванила
  • 100 мл ладно млеко

Подготовка

Брз десерт за летниве горештини..
Водата и шеќерот се ставаат да зовријат. Праските се лупат се сечат на половина и се пуштаат во водата 2 минути да вријат.
Бисквитите се дробат со раце потоа се додава алвата и се замесува со сок од праски по потреба додека се добие смеса како за бомбици.
Се зема од филот се прави топче и се става во половинките изладени праски.
Млекото и шлаг кремот се матат убаво и со шприц врз секоја праска со фил се става шлаг.
Јас ги посипав и со малку мелени ореви.
На здравје!!!