Испечати

Американски палачинки

Американски палачинки

Состојки

  • 1 јајце
  • 70 гр шеќер
  • 200 мл млеко
  • 150 гр брашно
  • пола пециво

Подготовка

Брзи и вкусни, во комбинација со мед, мармалад, еурокрем...По ваша желба и вкус.

1. Кратко се миксираат сите состојки, колку да се соединат убаво. Смесата се остава да одстои 5 минути.

2. Пржиме во благо намастена тефлонска тава за палачинки на средна температура. На површината ќе се појават меурчиња, кои ќе испукаат, па ја вртиме палачинката од другата страна да се допече... Од оваа смеса мене ми излегоа 10 палачинки.

3. По ваш вкус комбинирајте ги со мед, вашиот омилен мармалад, еурокрем...

Уживајте во нивниот вкус со чаша млеко, идеална комбинација за доручек.