Испечати

Мафини со лимон

Мафини со лимон

Состојки

  • 300 гр брашно
  • 2 јајца
  • 150 гр шеќер
  • 100 мл масло
  • 2 лимони
  • 1 кесичка ванилин шеќер

Подготовка

Највеќе го сакам мирисот на лимот во овие ладни денови, кога сите гледаме да седиме покрај каминот и да се топлиме. Брзи лесни и вкусни мафини, кои сите ги сакаат а со чајче се совршена комбинација.

1. Во сад ги ставаме шеќерот и јајцата и матиме додека не добиеме пенаста смеса, па потоа ги додаваме и другите состојќи- брашното, маслото, ванилиниот шеќер и исто така рендаме кора од лимоните како и исцедениот сок.

2. Го полниме калапчето за мафини и печеме на 200 степени околу 20на минути.