Испечати

Крекери со семиња

Крекери со семиња

Состојки

  • 50 гр семки од тиква
  • 2 лажици чиа семе
  • 50 гр мелен сончоглед
  • 1 лажица псилиум
  • 2 лажици сусам
  • 3 лажици путер
  • по желба сол
  • босилек, рузмарин, лук во прав
  • по потреба вода 50-100 мл

Подготовка

Се мелат семињата во блендер, се додава путерот и водата малку по малку да се добие нелепливо тесто. Се сука кора помегу две мрсни хартии и се сечат форми по желба.Се печат 15-20 мин на 200 степени.