Испечати

Тостерки

Тостерки

Состојки

  • 2 јајца
  • 100 гр шеќер
  • 150 мл масло
  • 100 мл млеко
  • 1 ванила
  • 1 пециво
  • 400-500 гр брашно

Подготовка

Се матат јајцето со маталка заедно со шеќерот и ванилата, се додаваат течните состојки и на крај брашното и пециво. Се прават топчиња со големина колку орев и се ставаат на загреан и намрсен тостер и се печат по неколку минути додека не поруменат. Одлични се со мед или мармалад.