Испечати

Кремаст ролат со фил од костени и ореви

Кремаст ролат со фил од костени и ореви

Состојки

 • за тесто
 • 5 јајца
 • 4 лажици шекер
 • 1 лажица масло
 • 5 лажици брашно
 • 1 лажица какао
 • 1 пециво
 • 1 ванила
 • за прв фил
 • 150 гр пире од костени
 • 100 гр мелени ореви
 • 100 гр путер
 • 50 гр шеќер во прав
 • 100 мл слатка павлака
 • Втор фил
 • 200 гр маскарпоне или крем сир
 • 200 гр чоколадо за готвење

Подготовка

1. Се делат белките од жолчките. Се матат белките со шеќерот во цврст снег и на крај се додаваат жолчките една по една. Се додава маслото и на крај брашното и пецивото. Се става во тавче обложено со мрсна хартија и се пече во загреана рерна на 200 степени околу 12мин.

2. Фил 1- Се мати омекнатиот путер со шеќерот во прав додека не се запени. Се додава пирето од костени и мелените ореви. Се додава слатката павлака и се мати додека не се добие убав густ крем.

3. Фил 2- Се топи чоколадото и се остава да се излади. Се мати крем сирењето и се додава стопеното чоколадо(по вкус се додава шеќер во прав).

4. Испеченото тесто се витка во кујнска крпа и се остава да се излади. Тестото се филува прво со филот од костени па со чоколадниот фил. Се витка, се украсува со шлаг или чоколадо и се остава убаво да се стегне неколку часа.