Испечати

Крем салата со макарони и туна

Крем салата со макарони и туна

Состојки

  • 180 гр туна од конзерва
  • 120 гр варена пченка
  • 100 гр ситни макарони
  • 5 средни корнишони
  • 200-250 гр кисела павлака
  • 90 мл мајонез
  • сол и црн бибер

Подготовка

1. Се варат макароните и се оставаат убаво да се изладат и да се исцедат.

2. Корнишоните се сецкаат на ситни коцки ,туната се цеди убаво од маслото.

3. Во сад се ставаат макароните, туната, пченката, сецканите корнишони, павлаката, мајонезот, сол и црн бибер. Се меша убаво да се изедначи салатата.Се става во фрижидер да отстои неколку часа пред да се сервира.