Испечати

Пилешка салата со кикиритки

Пилешка салата со кикиритки

Состојки

  • 1 парче пилешко бело месо
  • 2 сварени јајца
  • 6-7 корнишони
  • 200 гр пржени кикиритки
  • 100 гр кашкавал
  • 300 гр мајонез
  • црни маслинки и чипс за декорација
  • 2-3 моркови за декорација

Подготовка

1. Месото сварете го во малку посолена вода. Исечкајте го и додајте ги сварените јајца, исто така исечкани. Кикиритките кратко изблендирајте ги и додајте ги во месото. Краставичките и кашкавалот исечкајте ги и додајте ги.

2. Измешајте и ставете го мајонезот. Промешајте и ставете ја салатата во сад кој ќе се наполни до горе.
Одозгора нарендајте ги сварените моркови и врз нив наредете ги црните маслинки.
Украсете по краевите со чипс.