Испечати

Снешковци колачиња

Снешковци колачиња

Состојки

  • 200 гр маргарин
  • 2 јајца
  • 1 ванила
  • 200 гр шеќер во прав
  • 450 гр брашно
  • 150 гр мелени ореви
  • 100 гр бело чоколадо
  • 50 гр црно чоколадо
  • за декорација бели меки мачмалоу

Подготовка

1. Се замесува тесто од маргаринот, јајцата, шеќерот, ванилата и брашното. Убаво се меси и на крајот се додаваат оревите. Се сука кора со дебелина од 5мм, се вадат со чаша кругови и се печат на 200С-15мин.

2. Кога ќе оладат се става на секое колаче стопено бело чоколадо и врз него се реди мачмалоу, па се цртаат очи и раце .Колачиња кои се интересни за децата па и за возрасните.Но пред се и многу вкусни.