Испечати

Зачинето топло чоколадо

Зачинето топло чоколадо

Состојки

  • 1 шоља млеко
  • 1/4 шоља слатка павлака
  • 50 гр темно чоколадо(мин.70% какао)
  • 1/2 лажичка цимет
  • 1/2 лажичка ѓумбир во прав
  • 1/2 лажичка екстракт од ванила

Подготовка

Највкусното топло чоколадо подготвено дома, ќе ве стопли во овие зимски денови. Циметот и ѓумбирот ја даваат празничната нота.
За мирисот да не зборувам.
Млекото топлете го на тивок оган, додадете ја павлаката и мешајте додека не се соединат. Додадете го чоколадото и мешајте додека не добиете кремаста маса. Тргнете од оган, измешајте го екстрактот од ванила и зачинете.
Наросете со цимет и ѓумбир и уживајте.