Испечати

Гибаница без кори

Гибаница без кори

Состојки

  • 3 јајца
  • 200 гр сирење
  • 300 мл јогурт
  • 200 гр корнфлекс
  • 100 мл масло
  • 1 лажиче сол
  • 1 пециво

Подготовка

Брза и лесна вечера или доручек.
Рерната вклучете ја на 200 степени.
Состојките само измешајте ги со лажица.
Турете ги во подмачкан сад за печење (помал).
Додека се загрее рерната корнфлексот ќе омекне.
Печете отпочетокот прекриено со фолија (петнаесетина минути) а потоа тргнете ја фолијата да може да се запече одозгора.
Има прекрасен пченкарен вкус. Иди пониска од стандардната гибаница, но секако можете да ги зголемите количините, по желба.