Испечати

Слатки переци

Слатки переци

Состојки

  • 150 гр путер
  • 1 јајце
  • 100 гр шеќер
  • 250 гр брашно
  • 100 гр мелени ореви
  • рендана кора од еден лимон
  • 2 кесички ванилин шеќер
  • За посипување-шеќер во прав и една кесичка ванилин шеќер

Подготовка

Многу убави переци кои може да си ги направите и во друга форма.Едноставно се топат во уста.
Путерот треба да е на собна температура.
Од сите наведени сосотојки се замесува мазно тесто со кое може веднаш да се работи.
На набрашнета работна површина се развлекува кора и со модла се вадат переци.
Переците се редат во плех постелен со хартија и полека со четка се мачкаат со многу малку вода.Потоа се наросуваат со ванилин шеќер.
Се печат во загреана рерна на 170 степени околу 12 мин.
Додека се топли ги валкаме во шеќер во прав во кој сме измешале една кесичка ванилин шеќер.
На здравје!