Испечати

Меденки

Меденки

Состојки

  • 2 Јајца
  • 200гр Шеќер
  • 6г.л. Мед
  • 200мл Зејтин
  • 1м.л. Сода бикарбона
  • 1/2м.л. Ѓумбир во прав
  • 2м.л. Цимет
  • 900гр Брашно

Подготовка

Меденките мене лично ми се едни од омилените слатки од дете, а сега и на моето семејство исто така....од кога го имам овој рецепт редовно ги правам, на сите вас кои ги сакате меденките како мене, топло ви го препорачувам овој рецепт - немаат никаква разлика од оригиналните меденки.

Подготовка -
1. Јајцата и шеќерот ги матиме до побелување (неколку минути)
2. Се додава зејтинот, медот, содата, циметот и ѓумбирот, миксираме да се соединат убаво состојките.
3. На крај го додаваме брашното - постепено.
4. Се рассукува смесата во дебелина од 0,5мм и вадиме форми по желба.
5. Ги редиме во тавче врз хартија за печење.
6. Печеме на 180 степени, 12-15 минути.

Забелешка -
Од оваа доза испаѓаат околу 60 колачиња. Декорацијате не е задолжителна....оставете ги така.