Испечати

Солени мафини со семиња

Солени мафини со семиња

Состојки

  • 1 пакување смеса за солени мафини Фантазија
  • 2 јајца
  • 150 мл масло
  • 75 мл вода
  • 150 гр сирење
  • 150 гр димена сланина

Подготовка

Брзи,вкусни и едноставни се овие мафини.Мешавината на Фантазија е одлична, а во пакувањето има и кесичка со семиња(сончоглед,тиква,лен...30 грама)
Во сад се става мешавината за тесто, јајцата, водата и маслото. Се мати со миксер додека се добие изедначена смеса.
Се додава една лажица од семињата, рендано сирење и ситно сецкана сланина.
Хартиени калапи се ставаат во тавата за мафини. Тестото рамномерно се распоредува во калапите. Од прилика по една и пол лажица. Згора се наросуваат со остатокот од семињата
Се печат околу 25 до 3о минути во загреана рерна на 180 степени.
На здравје!