Испечати

Ванила путер крофнички (апарат за крофни)

Ванила путер крофнички (апарат за крофни)

Состојки

  • 200 гр брашно
  • 1 лажиче прашок за печење
  • прстофат сол
  • 75 гр стопен маслац (путер или маргарин)
  • 100 гр шеќер
  • 2 јајца
  • 2 лажички ванила
  • 75 мл млеко

Подготовка

Измешајте ги брашното, солта и пецивото во еден сад.

Во друг сад изматете го путерот со шеќерот, па додадете ги јајцата и ванилата.

Откако ќе соедините со миксерот, додадете го млекото и мешавината брашно.

Ставајте во апаратот со помош на лажица и печете ги крофните до зацрвенување.

Можи да ги користите вака, а можи и да ги намакате во бело или црно чоколадо и да ги украсите со перли или трошки.