Испечати

Мариниран ослич во палента

Мариниран ослич во палента

Состојки

  • 1кг ослич
  • 5 лажици сенф
  • 1 лажичка куркума
  • 1/2 лажичка кари
  • 2 лажици рузмарин
  • 10 лажици палента

Подготовка

Уште додека е смрзнат осличот се лупи и се сече на парчиња.
Се посолува малку.
Во чинија се меша сенфот со зачините и се налева врз рибата. Убаво се меша со лажица или се трие низ раце за да поприми од зачините.
Се остава 2 часа да одстои, а потоа секое парче се валка во палента и се пржи на врел зејтин. Се одлучив за палента затоа што така се добива убава крцкава коричка.