Испечати

Сникерс коцки (без печење)

Сникерс коцки (без печење)

Состојки

 • Прв слој
 • 100 гр бадеми
 • 150 гр овесни снегулки
 • 4 лажици кокосово масло
 • 3 лажици мед
 • втор слој
 • 150 гр урми
 • 2 лажици мед
 • 5 лажици млеко
 • 50 гр потпечени несолени кикиритки
 • трет слој
 • 7 лажици какао
 • 1 1/2 лажица мед
 • 3 лажици кокосово масло
 • 4 лажици млеко

Подготовка

1. Прв слој- бадемите ги ставаме во блендер, ги ситниме како брашно. Ги додаваме овесните снегулки, блендираме. Смесата ја ставаме во длаб сад, го додаваме кокосовото масло и медот. Промешуваме. Во правоаголен сад со димензии 22х 14 цм , обложен со хартија за печење ја ставаме смесата, ја распределуваме подеднакво со лажица и притискаме за да се стегне. Садот го ставаме во замрзнувач.
2. Втор слој- урмите, медот и млекото ги ставаме во блендер, блендираме да се добие хомогена смеса. Смесата ја ставаме врз првиот слој. Кикиритките ги ситниме на покрупни парченца и ги ставаме врз вториот слој, со лажица лесно ги притискаме за да навлезат во слојот. Садот го ставаме во замрзнувач.
3. Трет слој- во длабок сад ги ставаме какаото, медот, млекото и кокосовото масло. Мешаме со жица за матење да се добие хомогена смеса. Преливот го ставаме врз вториот слој. Украсуваме со мелени кикиритки. Оставаме во замрзнувач да се стегне неколку часа.