Испечати

Басбоуса арапски парен колач

Басбоуса арапски парен колач

Состојки

 • 3 јајца
 • 1 филџан (250мл.)шеќер
 • 1 филџан јогурт
 • 1/2 филџан масло
 • 1 филџан гриз
 • 1 филџан брашно
 • 1 пециво
 • 1 ванила
 • 1 филџан кокос
 • шербет
 • 2 филџана шеќер
 • 1 филџан вода
 • 1 лимон(сок и сецкана кора)
 • 1 филџан = 75мл

Подготовка

Подготовка
Изматете ги јајцата со шеќер и додадете ги останатите состојки. Истурете во плех обложен со хартија и печете на 200 степени околу 30 минути.

Во меѓувреме сварете сируп од шеќер и вода, додека да зоврие, па потоа додадете сок од лимон и гответе уште околу 5 минути.

Врелиот колач прелијте го со сирупот и оставете добро да впие и да излади, па потоа сечете на коцки.

Колачот посипете го со кокос или по желба со некој ориентален зачин...цимет,кардамон,каранфилче...
На здравје