Испечати

Лепчиња со микс семки и маслинки

Лепчиња со микс семки и маслинки

Состојки

 • 500 гр бело брашно
 • 1 кафена лажица сол
 • 1 пециво
 • 1 рамна кафена лажица сода
 • 1 лажица семки од тиква
 • 1 лажица ленено семе
 • 1 лажица лупен сончоглед
 • 1 лажица сусам
 • 2 лажици сецкани маслинки каламата
 • 250 мл млака вода
 • 50 мл маслиново масло

Подготовка

Превкусни, меки и ароматични лепчиња (без стасување на тестото)

Подготовка

Во длабок сад ставете ги сувите состојки и промешајте со лажица.

Додадете ги водата и маслиновото масло и замесете меко тесто.

Од добиеното тесто направете топчиња и наредете ги во набрашнета тава за печење.

Печите на 200 степени додека да заруменат убаво одозгора.

Добар апетит