Испечати

Брза роденденска торта 28

Брза роденденска торта 28

Состојки

 • За тесто
 • 1 пециво
 • 5 јајца
 • 200 гр шеќер
 • 3 супени лажици масло
 • 120 мл млеко
 • 250 гр брашно
 • 1/2 свежа банана
 • 1 супена лажица џем од смокви
 • За фил
 • 500 мл слатка павлака
 • 2 чоколада за готвење
 • 1 свежа банана
 • 5 ресани
 • 1 супена лажица путер
 • 100 мл млеко за потопување на пандишпан
 • пишкоти за декорација

Подготовка

Мојата роденденска тортичка. Ако се најдете во ситуација да немате многу време за подготовка на роденденска торта, како во мојот случај, топло ви ја препорачувам оваа торта. Брза, сочна и многу вкусна е.

Подготовка

Изматете ги со миксер јајцата и шеќерот. Потоа, намалете ја брзината на миксерот и додавајте ги една по една останатите состојки (маслото млекото, ренданата банана, џемот и на крај просеаното брашно со пециво)

Добиената смеса ставете ја во нелеплива тава за печење или во тава обложена со хартија за печење и печите во загреана рерна на 200 степени околу 15 мин.

Пандишпанот поделете го на два дела

Слатката павлака изматете ја со миксер и поделете ја на два дела. Во едниот дел ставете парченца банана и парченца ресани, во другиот дел ставете ги растопените чоколада со путерот (изладени) и изматете кратко со миксер.

Врз едниот пандишпан ставете пола од млекото за потопување. Потоа, ставете од филот со чоколада, одозгора фил со банана и ресана и одозгора поклопете со другиот дел од пандишпанот и ставете го преостанатото млеко врз пандишпанот.

Декорирајте по желба

На здравје