Испечати

Паштета со црвени пиперки и ореви(посно, веган)

Паштета со црвени пиперки и ореви(посно, веган)

Состојки

  • 1 црвена пиперка (250-300 гр)
  • 100 гр ореви
  • 2 печурки шампињони
  • 1 кисела краставичка
  • 1 лажичка сенф
  • неколку листа магдонос
  • 2 лажички лимонов сок
  • 3-4 лажици масло
  • сол, буковец, кари, куркума, бибер и други зачини по желба и вкус
  • малку вода по потреба

Подготовка

Што би рекле „полесно-Здравје“...

Подготовка
Пиперката ја печеме и ја лупиме. Сите состојки ги ставаме во блендер или сечко и ги мелеме до измазнување на смесата. Пробуваме на вкус, ако има потреба додаваме зачини по желба и повторно блендираме. Паштетата ја сервираме ја накапуваме со маслиново масло, наросуваме црвен пипер или буковец и дегустираме.