Испечати

Тиквици со песто сос

Тиквици со песто сос

Состојки

  • 2 мали тиквички
  • 3 лажици песто сос
  • 2-3 чешниња лук (сецкан)
  • 1 јајце
  • 100 гр урда
  • зачини сол, копар, оригано, масло

Подготовка

Тиквичките, ги сечиме напола по должина, и ги издлабуваме. Јајцето го матиме со вилушка, и додаваме другите состојки, па со нив ги полниме тиквичките. Ги попрскуваме со масло. Печеме во загреана рерна околу 30 минути