Испечати

Брза отворена пита со топено сирење и маслинки

Брза отворена пита со топено сирење и маслинки

Состојки

 • За тесто
 • 100 мл јогурт
 • 50 мл вода
 • 5 супени лажици маслиново масло
 • на врв на лажичка сув квасец
 • 1 пециво
 • околу 300 гр брашно
 • За фил
 • 6 парчиња топено сирење
 • 100 гр сирење
 • 2 полни лажици кечап
 • 5 зелени маслинки
 • 1 пиперка
 • 1 лажица диво оригано
 • 1/2 кафена лажица лук во прав

Подготовка

Превкусна пита, готова за околу 15 минути!

- Замесете тесто од наведените состојки. (Ова тесто нема потреба да стасува)

-  Со помош на оклагија направете ја формата на питата, потоа со рацете превиткајте ги краевите.

- Внатре прво премачкајте со кечап, потоа додадете рендано сирење, сецкани парчиња топено сирење, сецкани маслинки, сецкани пиперки и одозгора ставете оригано и лук во прав.

Печите на 200 степени околку 10 минути

Добар апетит