Испечати

Брза пица од само неколку состојки (посно)

Брза пица од само неколку состојки (посно)

Состојки

  • 500 гр брашно
  • 100 мл вода
  • 1/2 прашок за пециво
  • 100мл вода газирана
  • 1/2 кафена лажичка сол
  • 50-100 гр печурки
  • една рака чери доматчиња
  • 1-2 пиперки
  • 4-5 лажици масло
  • 100 гр посен кашкавал

Подготовка

Доколку ви се пријаде пица, а сакате посна, тогаш ова е иделна .
Од сите состојки замесуваме тесто (во однос на односот вода брашно може да биде и различен од овој што јас го имам ставено, оти некогаш многу зависи и од брашното), и потоа го шириме во намрсена тава.
Од горе премачкуваме со кечап, па ставаме од ренданиот посен кашкавал, и како нареден чекор е зелечукот, односно во случајот пиперки, доматчиња и печурки.
Печеме во убаво загреана рерна на 200 степени 10-15мин.Штом е готова наросуваме од горе со малку оригано, и јас додадов и малку песто сос.