Испечати

Битолски мазник

Битолски мазник

Состојки

  • Тесто
  • 400-500 гр брашно
  • 1/2 лажиче сол
  • 2 лажици масло
  • околу 200 мл млака вода
  • Фил
  • околу 70мл масло за попрскување
  • околу 150 гр кравјо сирење

Подготовка

Мазник во класична верзија на негова подготовка. Сум правела и со маргарин наместо масло и во многу други варијации, но ништо повкусно од едноставниот класичен мазник. Едноставен во поглед на тоа што е само од неколку состојки, инаку подготовката во секој случај особено за помалку искусните не е баш едноставна. Но трудот добиен од повеќе обиди еден ден сигурно ќе се исплати.

Од наведените состојќи се замесува тесто. Од него одма се прават 3 дела кои се расукуваат со сукало во кружна форма колку една чинија (околу 10см). Секоја кора се става на најлонска фолија и се премачкува убаво со масло, потоа и се прекрива со најлонската фолија, за да не фати кора. Се оставаат околу 20-30 мин  и се започнува со процесот на нивно тегнење односно развлекување на секоја кора со раце. Тоа се прави на маса прекриена со чаршав. Краевите се сечат. Попрскуваме со малку масло и сирење. Ја виткаме кората со помош на чаршавот и формираме од неа форма на полжав и ја ставаме во намрсена тава. Истата постапка и со другите кори, со тоа што нивното сместување или придодавање е околу претходната кора.
На крај мазникот го попрскуваме со масло и печиме на 200 степени, се додека убаво не порумени.