Испечати

Колачи со бадеми (без печење, посно)

Колачи со бадеми (без печење, посно)

Состојки

  • 600 гр посни бисквити
  • 200 мл шербет
  • 100 гр маргарин
  • 100 гр сецкани или мелени несолени бадеми
  • 100 гр сецкана чоколада
  • 100 гр бела чоколада за готвење

Подготовка

Морам да признаам дека ги обожавам колачите и тортите за кои не треба печење, односно се она што во својот состав има бисквити.
Најпрво ги мелеме бисквитите, ги мешаме со рака заедно со маргаринот убаво да се измесат, па ги додаваме сецканите бадени, сечканата чоколада и постепено додаваме од претходно направениот и изладен шербет.
Месиме со раце додека не добиеме убава смеса.
Штом е готова ја ставаме во калап обложен со најлонска фолија и го ставаме во фридижер обаво да се стегне.
Штом е добро стегнат, го мачкаме со растопена бела чоколада додека е сеуште ладен, и го сечеме на мали коцки.
Од горе декорираме со по еден цел бадем