Испечати

Салата со сладок компир (батат)

Салата со сладок компир (батат)

Состојки

 • Состојки
 • 500 гр сладок компир-батат
 • 300 гр чери домати
 • 200 гр краставица
 • 100 гр пршута
 • Состојки за посолување на сладкиот компир
 • 1 лажичка сол
 • 1 лажичка кари
 • 1/2 лажичка црн пипер
 • 1/2 лажичка буковец
 • 3 лажици маслинов зејтин

Подготовка

За подготовка на салатата најпрвин се подготвува сладкиот компир. Во една здела го сечеме на парчиња измиениот и излупен батат. На страна мешаме сол, црн пипер, кари и буковец и додаваме 3 лажици маслинов зејтин. Со ова ги полеваме бататите и убаво ги мешаме.Ги ставаме парчињата на хартија за печење и ги печеме на 180 степени околу 15 минути додека да омекнат. Се оставаат да оладат.
Ги сечеме чери доматите и краставицата, им ги додаваме бататите, посолуваме,додаваме маслинов зејтин и ги ставаме во чинија за сервирање. Ги додаваме и парчињата пршута. По желба може да се додаде и малку оцет-балзамико.
Едноставно, брзо и вкусно.