Испечати

Веганска тава со зеленчук со Дм Био маслиново масло

Веганска тава со зеленчук со Дм Био маслиново масло

Состојки

 • 1/2 тиквичка
 • 2 компири
 • 1 црвена пиперка
 • 1 зелена пиперка
 • 1/2 главица кромид
 • 1 морков
 • 1 кафена лажичка црвен благ буковски пипер
 • 1 кафена лажичка домашен мешан зачин
 • маслиново масло ДМ био
 • 1/2 лажичка куркума
 • 1 кафена лажичка мешан сув зачин
 • 1/2 кочан варена пченка

Подготовка

Превкусна тава со зеленчук. Доколку имате и ја правите во земјена тава, добива и поинакув вкус самото јадење.
Оваа количина е за едно лице.
Зеленчукот го миеме, го сечкаме на еднакви долгнавести парчиња, го ставаме во тавата, ги додаваме зачините, маслото и еден филџан вода,го покриваме со фолија и го ставаме во загреана рерна, се ставаме освен пченката оти таа е веќе сварена ќе ја додаме на крај само.
По половина час ја вадиме фолијата и оставаме уште малку време да се потпече зеленчукот.
Штом е готова тавата, ја додаваме пченката, ставаме магдонос и е спремно за јадење.