Испечати

Видео рецепт: Пилешко Тика Масала

Видео рецепт: Пилешко Тика Масала

Состојки

 • 2 лажици путер
 • 1 кромид, ситно сечкан
 • 4 чешниња лук, ситно сечкани
 • 1 лажица рендан свеж ѓумбир
 • 1 лажица мелен кумин
 • 1½ лажичка црвен пипер
 • 1½ лажичка мелен кориандер
 • 1 лажичка куркума во прав
 • ¼ лажичка буковец
 • ½ лажичка црн пипер
 • 400 гр. сечкани домати
 • 300 - 350 гр. спанаќ
 • 4 лажици сок од лимон
 • китка свеж кориандер или магдонос, сечкан
 • 1.3 кг. пилешки батаци и карабатаци (по 4 до 6)
 • 125 мл. пилешки бујон (од ½ коцка)
 • 2 x 400 гр. конзерва варен наут, процеден
 • 125 мл. павлака за готвење
 • малку сол

Погледнете го видеото за да дознаете како да подготвите Пилешко Тика Масала.

Подготовка

Чекор 1: Без капак, вклучете STEW FUNCTION и загрејте го путерот додека да престане да пени. Додадете ги кромидот, лукот и ѓумбирот. Потпржете ги со повремено мешање, додека малку заруменат, околу 5 минути.

Чекор 2: Додајте кумин, црвен пипер, кориандер, куркума, буковец и црн пипер. Гответе со постојано мешање, да се испуштат аромите (околу 30 секунди). Додајте ги сечканите домати и спанаќот. Покријте и гответе, со повремено мешање, додека спанаќот да омекне, околу 2 минути.

Чекор 3: Додајте половина од магдоносот (или кориандер), пилешкиот бујон и месото. Измешајте рамномерно. Притиснете CANCEL.

Чекор 4: Затворете го капакот и отворот за ослободување на притисокот. Притиснете MEAT FUNCTION и наместете го тајмерот на 15 минути.

Чекор 5:Тргнете го капакот, додајте ја павлаката за готвење, наутот, половина сок од лимон и крчкајте, со повремено мешање, додека да згусне. Додајте го остатокот од сокот од лимон и посолете по вкус. Послужете веднаш, наросено со остатокот од магдоносот.