Испечати

Намаз од кикирики и семиња (посно)

Намаз од кикирики и семиња (посно)

Состојки

 • 100гр. несолени печени кикирики
 • 120гр. сончоглед
 • 100гр. сусам
 • 50гр. бадеми
 • 50гр. семки од тиква
 • 6 чешниња лук
 • 2 лажици маслиново масло
 • 1 лимон(само сокот)
 • 1 лажица сецкан магдонос
 • 200мл. зовриена вода
 • по потреба сол, црн бибер

Подготовка

Ставете ги во блендер кикириките, сончогледот, сусамот, бадемите, семките од тиква, лукот и изблендирајте.

Префрлете во длабок сад и додајте го маслото, сокот од лимон, магдоносот и постепено со мешања водата.
Посолете, наросете бибер и убаво измешајте.

Ако сметате дека намазот ви е густ додајте уште малку вода.

Соберете го намазот во стаклен сад со капак.

Забелешка
Во деновите кога се пости без масло, слободно изоставете го маслиновото масло, и така е вкусен.