Испечати

Миланско рижото

Миланско рижото

Состојки

  • Состојки
  • 350 гр. ориз-арборио
  • 1 лажица путер
  • 3 лажици маслинов зејтин
  • 1/2 главица црвен кромид
  • 50 гр рендан пармезан
  • 300 мл бело вино
  • 1 л зеленчукова супа
  • 1/2 лажичка шафран
  • 1/2 лажичка сол

Подготовка

Рижото миланезе или миланско рижото,кремасто,вкусно и едноставно за подготовка.За подготовка на рижото најдобро е да се користи ориз со округло зрно од сортата арборио или карнароли бидејќи од овие сорти се добива лепливо и кремасто рижото,какво што е оригиналното италијанско рижото.
Најпрвин ја подготвуваме зеленчуковата супа односто 2 коцки зеленчукова супа се зоврива со 1 литар вода.На оган го ставаме путерот и маслиновиот зејтин и го запржуваме кромидот ситно исечен.Откако ќе се запржи,се додава и оризот и тој се запржува.Се полева со белото вино и се остава да се динста на тивко.Кога ќе испари виното се полева по малку од супата со повремено мешање.По 10 минути, се додава шафранот и солта.Полеваме од супата постојано и по малку(100 милилтри).Рижотото се динста 20 минути и за тоа време кај мене ја впи целата супа,ама сепак тоа зависи и од врстата на оризот.Имајте подготвено 1 литар ,па ќе видите за 20 минути колку ќе ви прими супа,ама гледајте да не е не помалку од 800 милитри.Пред да го тргнеме рижотото од оганот,додаваме ситно свежо рендан пармезан и мешаме да се добие кремасто рижото.