Испечати

Овошна салата со сируп од бозел

Овошна салата со сируп од бозел

Состојки

  • по ваша оцена сезонско овошје
  • 250 гр. грчки јогурт или кисела павлака
  • 3 лажици сируп од бозел

Подготовка

- Оладеното сезонско овошје измијте - зрнестото цело, додека овошјето од типот на кајсија, праска, круша, јаболка - исецкајте во форма и големина по ваш избор,
- Во друг сад измешајте ги јогуртот и сокот од бозделот.
- Земајте од мешавината на овошјето и ставете во садот во кој ќе ја сервирате, залијте со дресингот од јогурт и сирупот... потоа уживајте.
Посебен вкус дава сирупот од бозел.