Испечати

Едноставен десерт со јагоди

Едноставен десерт со јагоди

Состојки

  • 1 пудинг од ванила
  • 1 пудинг од чоколада
  • 1литар млеко
  • 6лаж. шеќер
  • 5-6 кршени бисквити
  • 3лаж. млеко
  • 1лаж. ванила
  • 200гр. јагоди
  • течна чоколада

Подготовка

Подготовка
Во тенџере измешајте шеќерот и млекото и почнете да загревате. Почекајте да зоврие и додадете го веќе подготвенот пудинг измешан во млеко, продолжете да готвите, повремено мешајќи, додека смесата не згусне доволно. Истата постапка повторетеја и со пудингот од чоколада.
Бисквитите здробете ги и полите ги со млеко и ванила, јагодите исецкајте ги на кругови.
Во чаша сипете ванила крем, сецкани јагоди на кругови ставете странично и одозгора заедно со бисквити,сипете чоколаден крем. Декорирајте со јагода и течна чоколада.
На здравје!!!